بیماری های آجر و راه های پیشگیری

بیماری های آجر سفال بدلیل وجود برخی ناخالصی ها و نمک درآن بوجود می آید. در حالت کلی بلوک سفالی درگیر دو نوع بیماری می شود که در ادامه به آن می پردازیم. امید است با شناخت آن ها و به کار بردن روش های پیشگیری، همیشه آجر مرغوبی داشته باشید. همچنین میتوانید با مراجعه به صفحه ی قیمت آجر سفال، جهت خرید و استعلام قیمت اقدام کنید. این دو نوع بیماری عبارتند از:

  • آلوئک
  • سفیدک

آلوئک چیست ؟

آلوئک همان لب پر شدن و متلاشی شدن آجر در اثر تورم بخشی از آن است. دلیل این اتفاق، وجود آهک در خاک آجر می باشد. اگر ناخالصی آهک در خاک آجر وجود داشته باشد، بعد از قرار گرفتن در کوره، در مجاورت گاز، واکنش نشان می دهد. در نتیجه متورم شده و شبیه شوره بر سطح آجر ظاهر می شود.

پیشگیری از آلوئک: 

قبل از خرید آجر حتما از مرغوب بودن خاک آن اطلاع حاصل کنید. همچنین قبل از اقدام به استفاده، آجر را زنجاب کنید، تا درصورت مشاهده ی آلوئک، از آن در نمای ساختمان و مکان های حساس استفاده ننمایید.

سفیدک آجر چیست؟

این بیماری آجر نیز مانند آلوئک بدلیل وجود ناخالصی های موجود در خاک رس آجر می باشد که در مجاورت با آب و رطوبت اتفاق می افتد. با این تفاوت که سفیدک به دلیل وجود اسیدهایی از قبیل کلروری، نیترات، سولفات و کربنات در درون خاک ایجاد می شود. این ناخالصی ها با آب باران و همچنین برف واکنش نشان داده و بر روی آجر خود را نشان می دهند. احتمالا در سطح شهر، چنین صحنه هایی را تابحال دیده اید.

سفیدک کلروری :

این نوع از سفیدک از مواردی است که به ندرت اتفاق می افتد و علت تشکیل آن وجود کلر موجود در آب و یا صالح می باشد. برای جلوگیری از بروز این مورد باید چه در مراحل تولید آجر و چه در مراحل ساختمان سازی از استفاده از آب حاوی کلر جلوگیری کنید.

سفیدک نیتراتی :

این نوع از سفیدک ها به سبب واکنش شیمیایی نیترات، آهک و آب تشکیل می شود. جلوگیری از این پدیده مستلزم عدم استفاده از آهک و آب با املاح یا آب فاصلاب می باشد. همچنین باید از برخورد و انباشتن کودهای شیمیایی و فاضلاب به دیوار جلوگیری کرد.

سفیدک سولفاتی :

این مورد بر اثر ترکیب آب با گچ در مصالح ساختمانی تشکیل می شود. برای جلوگیری از استفاده از گچ خودداری نمائید، همچنین در صورت لزوم استفاده از سیمان از انواع کم عیار استفاده شود.

سفیدک کربنات :

این شوره حاصل تبلور اکسید کلسیم در برابر رطوبت است. برای جلوگیری از بروز این مورد باید از آب با کمترین درصد املاح برای ساخت ملات خشت استفاده کنید. در صورت مشاهده و تشخیص این نوع سفیدک پس از ازبین بردن سفیدک ها با استفاده از محلول اسید کلریدریک رقیق سطح را شستشو دهید.

روش های پیشگیری از سفیدک:

غرقاب کردن آجر قبل از استفاده باعث میشود که قبل از اجرای آجر، سفیدک ها ظاهر شوند. بعد از آن شما میتوانید با استفاده از برس و یا گونی، این سفیدک ها را از سطح آجر پاک کنید. اما این روش ها موقتی است. همچنین شما میتوانید با استفاده از محلول های آزمایشگاهی، ضمن پاک کردن سفیدک ها، آجر خود را نیز در برابر آن مقاوم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر شما

قیمت آجر تماس